Masáže Ivan Grančay / masér basketbalového klubu BK SPU Nitra
I.

Klasická masáž

Je to sústava masérskych hmatov, ktoré sa vykonávajú za účelom uvoľnenia alebo s tonizujúcim účinkom. Ak je vykonávaná pomaly uvoľňuje, ak je vykonávaná rýchlo - tonizuje, dráždi. Má výborný účinok na kožu, podkožné tkanivo, na svaly, krvný a miazgový (lymfatický) obeh, nervový systém (odbúranie stresu), ale aj na ostatné orgány a systémy (napr. tráviace ústrojenstvo, dýchanie a vylučovanie).

Masážou sa zlepšuje prekrvenie, zvyšuje sa rozsah metabolických procesov a urýchľuje sa vylučovanie odpadových látok z organizmu.

Klasická masáž môže byť celková alebo čiastočná.

Celková je vhodná pre športovcov a prepracovaných ľudí, na pestovanie tela, na upokojenie (relaxáciu) alebo povzbudenie.

Čiastočná je uprednostňovaná v liečebnom procese, ale častá je aj u športovcov a klientov s bolosťami chrbta, šije, dolných a horných končatín.

 

Najčastejšie v ý h o d y (indikácie) masáže:

  • Choroby pohyboveho aparátu – reumatické ochorenia, degeneratívne reumatické choroby, mimo kĺbny rumatizmus, postihnutie svalov, kĺbových púzdier a šliach, chybné držanie tela a deformácie chrbtice.
  • Poúrazové a pooperačné stavy- natrhnutie šliach a kĺbnych púzdier, tvorba jaziev po popáleninách. Masáž zlepšuje pružnosť poškodených tkanív a uvoľňuje jazvy.
  • Vnútorné choroby- choroby dýchacích ciest, pokles orgánov brušnej dutiny, zápcha (masáž brucha zlepšuje peristaltiku čriev), obezita, dna, cukrovka.
  • Dlhodobá nehybnosť- stavy dlhodobého znehybnenia, svalová únava, hypotónia svalov, zníženie svalovej sily, atrofia svalov.
  • Poruchy lymfatického systému- pri lymfatických opuchoch používame lymfomasáž, rovnako ako aj pri celulitíde a lipedéme.